Крапельний полив
Системи крапельного поливу широко використовуються як для зрошення полів, садів, городів і клумб, так і у складі систем автоматичного поливу одна з головних переваг – виняткова економія води. Досить доречні такі системи і для поливу рослин у горщиках, їх розташування і кількість може змінюватися, а систему поливу легко адаптувати.
Застосування грамотно спроектованого крапельного поливу дозволить дозувати подачу води та направити її безпосередньо під культурні рослини, уникаючи поливу бур’янів. Найчастіше, у спекотні літні місяці, при поливі по кроні, рослини страждають від сонячних опіків, а більш вологу погоду – від розвитку грибкових захворювань. Такі системи є дуже довговічними при використанні відносно чистої води. Якщо використовується вода з водоймищ, рекомендується встановити фільтр на вході насоса або періодично замінювати крапельниці. Доцільність того чи іншого варіанту залежить від кількості крапельниць – вони недорогі, а фільтр коштує недешево.
Системи крапельного поливу поділяють на дві основні групи за розташуванням – наземною та підземною закладками.
Наземну систему крапельного поливу застосовують на густо засаджених клумбах, це ідеальний варіант і для городу – крапельну трубу можна повністю прибрати при розпушуванні землі, прополюванні та зборі врожаю. При необхідності, положення крапельної трубки можна змінювати, розташовуючи біля рослин, що потребують зрошення.
Підземну систему крапельного зрошення закладають під газон, мульчовані клумби та в інших випадках, коли полив потрібно “заховати”.
Що ж знадобиться для влаштування системи крапельного поливу. Розглянемо умовну ділянку, де і розмістимо систему крапельного поливу.
На ділянці розміщено декілька дерев, чагарники та невеликий город. Розглянемо план ділянки:
У зоні 1 буде розміщено пусковий комплект для крапельного поливу – електромагнітний клапан зі знижувачем тиску PCZ.
Для розведення рекомендується використовувати трубу діаметром 16мм, хоча можна використовувати і 25мм. Пускач із трубою з’єднуватиметься переходом йорж-різьба 16х3/4″.
Трубу можна закопувати або фіксувати за допомогою шпильок-тримачів.
Полив дерев доцільно здійснювати за допомогою крапельниць на стійках – їх кількість можна варіювати в залежності від потреби дерева у воді. Наприклад, для великої яблуні та груші на нашому плані достатньо буде поставити по три стійки з крапельницею.
Для цього за допомогою трійника встановлюють водовипуск на дві або чотири лінії, його за допомогою мікротрубки з’єднують із крапельницями.
Якщо з якихось причин вам необхідно буде періодично перекривати певну ділянку лінії, по ходу труби можна встановити кран, користуючись трійником. Завершити лінію можна також за допомогою крана або заглушки.
Одним із важливих питань при встановленні крапельного поливу є підбір насоса. Насос повинен забезпечити необхідну продуктивність – кількість води в одиницю часу Q і тиск- здатність подавати воду на певну відстань, Н. Необхідна продуктивність насоса залежатиме від кількості емітерів крапельної труби або стрічки або встановлених крапельниць. Тиск Н залежить від типу насоса, висоти на яку потрібно підняти воду і довжини самої крапельної труби.
Наприклад, необхідно підібрати насос для лінії довжиною 100 м, на якій встановлено 200 крапельниць із витратою 2 л/година(0,002 м³/год). Отже, продуктивність насоса повинна становити
Q=0,002м³/год*200=0,4м³/год;
Тиск розраховують приблизно, виходячи із співвідношення 1м вертикального підйому еквівалентний 10м горизонтального нагнітання+ 20% втрати за довжиною труби та в місцях з’єднань.
H=100м*10+20%=120 м -це тиск, необхідний для забезпечення самої лінії, до нього необхідно додати тисск, необхідний нагнітання води від точки її забору до крапельної труби.
Обладнання для крапельного полива Irritec
Пропонуємо повний комплекс послуг з проектування, встановлення та обслуговування систем крапельного поливу у Києві та Київській області.